THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skutečně netuším, jak daleko to mají z Řecka do ostatních evropských zemí, už vůbec si to netroufám hodnotit v dnešní době, kdy se informace šíří málem rychlostí světla, a rovněž mám za to, že tahle slunná země s bohatou historií není od zbytku světa odříznuta stavbou typu Velké čínské zdi či jiným, důmyslnějším zařízením. Ovšem jiné vysvětlení (snad kromě sprostého chmatáctví, o kterém nicméně není radno hovořit nahlas), než totální a dlouhodobé odloučení od všeho ostatního okolí, pro loňskou nahrávku „War“ tamějších ELWING nenalézám. Příčina je jednoduchá - tohle album totiž jakoby někdy v průběhu posledních deseti let nahráli RUNNING WILD. Pravda, po prohýřené noci, kdy se kapitán Rock´n´Rolf pořádně nevyspal, bolela ho hlava a bylo mu špatně od žaludku, a s poněkud obyčejnějším a hrubším vokálem, ale pořád přece jen RUNNING WILD. Alias autoři typické heavy-speed metalové odnože, rozeznatelné na první poslech podle tradičního kasparkovského riffopisu a mnohých výrazných melodií.
No, panečku. A má smysl se pak zabývat něčím tak podružným, jako je v tomto případě recenze? Nejspíš ne, protože po vzoru ELWING by mi prostě a jednoduše mohlo stačit, kdybych také vzal nějakou recenzi na libovolnou z pozdějších desek RUNNING WILD (naštěstí jsem si je na Metalopoli skoro všechny pěkně zmapoval), trochu ji oprášil a správně přizpůsobil, a bylo by to. Jaképak s tím štráfy, když už to bylo vymyšleno. Takové úvahy jsou mi však naštěstí (tedy alespoň doufám, že naštěstí) cizí (to by taky scházelo, aby kriminalista kradl, pozn.DKM), pročež mi nezbývá, než se alespoň zamyslet nad motivací ELWING a jejich vydávající společnosti. A to mi také nejde na rozum. Když někdo vyprodukuje objektivně slyšitelnou mizernou kopii cizího originálu (viz. například úvodní „Marching To Glory“ s nezaměnitelným „odpodlahovým“ rozjezdem, „I´ll Live Forever“, „Fly Away“ nebo vůbec celá spousta dalších (minimálně) podvědomě známých okamžiků na čele s do uší bijíci titulní instrumentálkou), měl by být přinejmenším trochu soudný a držet se zkrátka. Ano, nahráli jsme něco málo, ale víte, my to moc nešíříme, protože máme rádi RUNNING WILD a ono je to tam fakt hodně slyšet. Chyba lávky, zase špatně. ELWING si naopak ruku v ruce s Black Lotus Records v promočních materiálech neodpustí klasické velkohubé kecy o „jednom z nejlepších epic – metalových alb za posledních deset, které je nutnou povinností pro všechny fanoušky MANOWAR a (světe, div se!) raných RUNNING WILD.“ Jak primitivní a jak stoprocentně neúčinné.
Tedy, stručně řečeno, chce to náturu, doposlouchat „War“ několikrát za sebou až do úplného konce. Teoretická naděje, že už nikdy nebudu muset (tedy pokud se nestane něco naprosto nepředvídatelného) okoušet ničeho z produkce ELWING, však provedla mé sluchovody onou nejistou a trnitou cestou, a já tu teď stojím a přemýšlím co udělat, aby ten nekonečný zástup kovových neumětelů a jejich neméně zdatných sekundantů už konečně dostal rozum. No nic, půjdu se odreagovat s originálem, než to zase vypukne.
Doposlouchat album „War“ několikrát za sebou až do úplného konce, to chce opravdovou náturu. Tedy pokud ovšem není vaším skutečným a upřímným koníčkem konzumace heavy metalového plagiátorství v celkem reprezentativním provedení.
3 / 10
Sakis Koutsasis
- zpěv, kytara
Panayiotis Roumeliotis
- kytara
Tasos Karapapazoglou
- baskytara
Alexis Mantirakis
- bicí
1. Marching To Glory
2. At The Gates
3. I´ll Live Forever
4. Storm Lord
5. Sons Of Revenge
6. War
7. Blood On My Hands
8. Fly Away
9. Armageddon
10. Lost Humanity
War (2005)
Immortal Stories (2001)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Black Lotus Records/Metal Age Productions
Stopáž: 45:33
no myslim ze louis to vystihol dostatocne...nudna nahravka ktora ledva spada do priemeru..myslim ze aj od neho ma este daleko...slabota
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.